Zasady tworzenia haseł przedmiotowych korporatywnych w Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska


Poniższy materiał opracowała Magdalena Nawrocka na podstawie Poradnika JHP BN - Hasło korporatywne autorstwa Justyny Wilk-Żmigrodzkiej oraz w oparciu o ustalenia Komisji ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska z dn. 14.06.2012 r. 

Hasło korporatywne jest to hasło przedmiotowe będące nazwą ciała zbiorowego. Ciało zbiorowe to instytucja, organizacja, grupa osób lub organizacji występująca pod własną nazwą, jednoznacznie ją identyfikującą.

Hasło korporatywne tworzymy zawsze wtedy, gdy opracowywany artykuł dotyczy ciała zbiorowego - jego organizacji, administracji, działalności, historii, pracowników itd.

Nazwę ciała zbiorowego przejmujemy ze Słownika Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej. Jeśli nazwa nie występuje w SJHP, tworzymy hasło korporatywne zgodnie z przedstawionymi poniżej zasadami.

  • Nazwę ciała zbiorowego podaje się w formie oficjalnie przyjętej i używanej przez to ciało. Nazwa ta powinna być przejęta ze statutu, pieczęci, oficjalnych dokumentów danej instytucji lub jej oficjalnej strony internetowej. Jeśli przypuszczamy, że oficjalna nazwa nie jest wystarczająca, a użytkownicy bibliografii mogą posługiwać się podczas wyszukiwania nazwą potoczną, wówczas nazwę oficjalną przejmujemy do hasła korporatywnego w polu 610, a nazwę potoczną umieszczamy w polu 653.

  • Jeśli ciało zbiorowe zmieniało nazwę, w haśle stosujemy nazwę obowiązującą w czasie, z którego pochodzi opracowywany artykuł. Pozostałe nazwy traktujemy jako formy odsyłaczowe i umieszczamy w polu 653.

Przykład:
Spółka Poltegor-projekt z Wrocławia pod obecną nazwą funkcjonuje od 1991 roku. Wcześniej nosiła następujące nazwy: Dolnośląskie Biuro Projektów Górniczych (od 1955 roku) i Centralny Ośrodek Badawczo-Projektowy Górnictwa Odkrywkowego Poltegor (od 1971 roku).
Artykuł dotyczący firmy, który ukazał się w roku 2000 otrzymuje hasło korporatywne w polu 610 zawierające obecną nazwę. Nazwy poprzednie podaje się w polach 653. 

Artykuł dotyczący tej samej firmy, który ukazał się w roku 1968, otrzymuje hasło korporatywne zawierające nazwę, która wówczas obowiązywała. Pozostałe nazwy występują w polach 653.


  • Jeśli ciało zbiorowe występuje zarówno pod pełną nazwą, jak i akronimem, skrót należy rozwiązać i przejąć do hasła pełną nazwę. Akronimy lub inne skróty przejmujemy do hasła wówczas, gdy są one bardziej znane i powszechniej używane niż pełna nazwa.


  • Akronimy i inne skróty występujące w obrębie nazwy ciała zbiorowego należy przejąć do hasła bez rozwiązywania

  • Pomijamy określenie stanu prawnego ciała zbiorowego - np. sp. z o.o., SA, s.c., GmbH.

  • W nazwach ciał zbiorowych wszystkie wyrazy z wyjątkiem przyimków, spójników i wyrażeń typu „imienia”, „na rzecz”, „do spraw” piszemy z wielkich liter. Zasada ta stosuje się do nazw w języku polskim.

  • Nie stosujemy cudzysłowów w nazwach ciał zbiorowych.

  • Dopowiedzenia z nazwą siedziby (dopowiedzenia lokalizujące) stosujemy obligatoryjnie, gdy na końcu nazwy ciała zbiorowego występuje jako element dający się oddzielić nazwa jego siedziby, np:

    hasło: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza (Świdnica)
    nazwa: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy 

    hasło: Sąd Okręgowy (Wrocław)
    nazwa: Sąd Okręgowy we Wrocławiu

    hasło: Urząd Miejski (Wrocław)
    nazwa: Urząd Miejski Wrocławia

    Nie uważa się za nazwę siedziby obiektu fizjograficznego, np. 

    hasło: Obserwatorium Wysokogórskie na Śnieżce im. Tadeusza Hołdysa
    a nie Obserwatorium Wysokogórskie im. Tadeusza Hołdysa (Śnieżka)


    Nie stosuje się dopowiedzenia lokalizującego, gdy w nazwie danego ciała zbiorowego występuje przymiotnik utworzony od nazwy tej miejscowości, np:

    Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska
    a nie Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska (Jelenia Góra)
  • Dopowiedzenia identyfikujące - stosujemy wówczas, gdy nazwa danego ciała zbiorowego nie jest wystarczające do jego identyfikacji, np:

    Hurt (zespół muz.) 

  • Ciała zbiorowe podrzędne:
    jeśli nazwa ciała podrzędnego wystarcza do jego identyfikacji, do hasła przejmuje się nazwę ciała podrzędnego

    gdy nazwa ciała podrzędnego zawiera nazwę ciała zbiorowego nadrzędnego, wówczas na pierwszym miejscu wystąpi ciało nadrzędne, np. 

    dla Wydziału Hutniczego Politechniki Wrocławskiej tworzymy hasło w postaci:
    610 24 a| Politechnika Wrocławska.
                b| Wydział Hutniczy
    dla lokalnych oddziałów i kół organizacji o charakterze ogólnokrajowym lub regionalnym ciałem nadrzędnym jest odpowiednia organizacja


    przy podawaniu nazw ciał zbiorowych podrzędnych należy uwzględniać tylko te szczeble hierarchii, które są niezbędne dla identyfikacji danego ciała zbiorowego. W praktyce oznacza to, że pomijamy szczeble pośrednie:


  • Nazwy drużyn sportowych - w hasłach korporatywnych stosujemy nazwy popularne, obiegowe, te które są najbardziej znane (np. Śląsk Wrocław, Miedź Legnica). Nazwę miejscowości traktujemy jako integralną część nazwy klubu i nie przenosimy nazwy siedziby do dopowiedzenia.