Opis bibliograficzny artykułów na temat aglomeracji - ustalenia Komisji ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska

Aglomeracja to powszechnie używany termin na określenie skupiska miejscowości połączonych więzami gospodarczymi i społecznymi. W urbanistyce termin ten ma nieco inną, ściślejszą definicję, ale przy opracowywaniu materiałów do bibliografii spotykamy się raczej z jego potocznym rozumieniem. Mówi i pisze się o aglomeracji wałbrzyskiej (sudeckiej), wrocławskiej, legnickiej. Artykuły na ten temat sprawiają trudności przy opracowaniu, ponieważ w Słowniku Języka Haseł Przedmiotowych nie ma hasła „Aglomeracja” i trudno znaleźć odpowiedni dla niego synonim. 
W związku z tym przyjmujemy, że 
nazwę aglomeracji będziemy umieszczać w polu 653.

Przykład:

653 __ | a Aglomeracja Wałbrzyska

Oprócz tego tworzymy hasło przedmiotowe ogólne w polu 650 składające się z tematu „Rozwój regionalny” oraz ewentualnych określników (ich dodawanie nie jest obowiązkowe).

Artykuły na temat aglomeracji powinny otrzymać także hasło (hasła) przedmiotowe geograficzne odnoszące się do miejscowości / gminy / powiatu, które wchodzą w skład aglomeracji i których dotyczy opracowywany tekst.

Pozostałe hasła przedmiotowe tworzymy w zależności od treści artykułu. Do tekstów poświęconych aglomeracjom często pasują poniższe tematy (zaczerpnięte z SJHP BN):
Polityka regionalna
Gospodarka terenowa
Planowanie regionalne
Planowanie przestrzenne
Urbanistyka
Transport
Komunikacja
Specjalna strefa ekonomiczna
Fundusze strukturalne UE
Infrastruktura społeczna
itp.

Przykłady opisów bibliograficznych: