Doroczne Spotkanie Bibliografów Dolnośląskich – Wrocław, DBP 26.02.2014 r. - sprawozdanie

Program spotkania:
  1. Powitanie uczestników spotkania i przedstawienie programu.
  2. Omówienie stanu prac nad bibliografią regionalną w 2013 r. z uwzględnieniem prac Komisji ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska.
  3. Tendencje organizacyjne związane z tworzeniem bibliografii regionalnej – omówienie ankiet.
  4. Przedstawienie planów dotyczących prac związanych z gromadzeniem i opracowaniem DŻS oraz omówienie ankiet z tym związanych.
  5. Informacja o planowanym, sformalizowanym porozumieniu w sprawie współpracy bibliotek dolnośląskich nad baza bibliograficzną.
  6. Przyjmowanie propozycji odnośnie tworzenia materiałów metodycznych oraz haseł do lokalnej KHW.
  7. Opracowanie terminarza indywidualnych szkoleń warsztatowych na 2014 r. oraz ich tematyki.
  8. Omówienie błędów pojawiających się i dotychczas nie poprawionych w bazie bibliograficznej.
  9. Sprawy różne i/lub dyskusja.
  10. Zakończenie spotkania.
Omówienie stanu prac nad bibliografią regionalną w 2013 r.
Szczegółowe dane odnośnie stanu prac nad bibliografią znajdziecie Państwo w nowej zakładce Bibliografia Regionalna Dolnego Śląska w liczbach.

Komisja ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska
Członkowie Komisji spotkali się czterokrotnie w ciągu 2013 r. Posiedzenia odbywały się kolejno: 05.04.2013, 05.06.2013, 19.09.2013, 30.11.2013. Prace Komisji obejmowały:
  • tworzenie materiałów metodycznych: opis bibliograficzny recenzji, opracowanie artykułów poświęconych wybranym imprezom ogólnopolskim oraz artykułów dotyczących wystaw i spotkań autorskich;
  • wskazówki dotyczące bazy bibliograficznej: potrzeba zindeksowania pola zawierającego temat formalny (655), usunięcie z indeksów haseł, do których nie są przypisane żadne rekordy, usunięcie błędnych komunikatów pojawiających się w systemie podczas wprowadzania opisów recenzji i artykułów ukazujących się w serii;
  • opracowanie i wprowadzanie do bazy KHW Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska wzorcowych haseł korporatywnych (stan na d. 09.01.2014 r. – 485 haseł);
  • opracowanie ankiety mającej na celu badanie tendencji organizacyjnych związanych z tworzeniem bibliografii regionalnej;
  • postulowanie sformalizowania współpracy bibliotek dolnośląskich nad bazą bibliografii dolnośląskiej oraz podjęcia starań o rozszerzenie promocji tego źródła informacji o regionie (m.in. umieszczenie linku do Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska na stronie Urzędu Marszałkowskiego);
  • ustalenie terminu i tematyki dorocznego spotkania bibliografów dolnośląskich w 2014 r.

Tendencje organizacyjne związane z tworzeniem bibliografii regionalnej – omówienie ankiet.
Informacje o ankiecie znajdziecie Państwo w poście poniżej.

Przedstawienie planów dotyczących prac związanych z gromadzeniem i opracowaniem DŻS oraz omówienie ankiet z tym związanych.

Kierownik Sekcji Regionalnej DBP Teresa Smaga poruszyła problem gromadzenia dokumentów życia społecznego. Ze względu na obfitość wydarzeń mających miejsce na terenie Dolnego Śląska oraz mnogość dokumentów z tym związanych, konieczne staje się zawężenie zakresu gromadzonych materiałów w bibliotekach. Dolnośląska Biblioteka Publiczna postanowiła od roku 2014 ograniczyć gromadzenie dokumentów życia społecznego i zająć się archiwizacją materiałów dotyczących ważnych wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu oraz imprez z Dolnego Śląska mających charakter wojewódzki lub ogólnopolski. W związku z powyższym, dyrekcja biblioteki wystosowała list do dyrektorów dolnośląskich bibliotek z prośbą, aby wspólnymi działaniami stworzyć pełną bazę wiedzy o regionie, z której skorzystają czytelnicy bibliotek tworzących Dolnośląski Zasób Biblioteczny. Wraz z listem przewodnim dyrekcji DBP rozesłano do 36 bibliotek ankietę dotyczącą gromadzenia i opracowania dokumentów życia społecznego. Otrzymano 15 odpowiedzi, z których wynika, iż 85% ankietowanych bibliotek gromadzi dokumenty życia społecznego. Osoby odpowiedzialne za zbiory dżs zajmują się zbiorami sporadycznie, ponieważ na co dzień wykonują obowiązki związane z obsługą czytelników, gromadzeniem i opracowywaniem lub organizacją imprez bibliotecznych. Połowa ankietowanych bibliotek opracowuje formalnie i rzeczowo dokumenty życia społecznego. Dokumenty są udostępniane sporadycznie: w 58%, w postaci bazy komputerowej na stanowisku bezpośrednio dostępnym dla czytelników, a 25% czytelników korzysta z tradycyjnej kartoteki. Ankietowani w 90% stwierdzili, iż dysponują odpowiednim sprzętem do tworzenia bazy dżs i udzielania właściwej informacji, a 60% dokumentalistów postrzegają swoją pracę jako przyjemną i pożyteczną. Reasumując, analiza ankiet pozwoliła nam zorientować się w sytuacji dotyczącej gromadzenia i opracowania dokumentów życia społecznego w bibliotekach Dolnego Śląska i stwierdzić, że połowa ankietowanych bibliotek w ogóle nie gromadzi dokumentów życia społecznego. Jest to zjawisko niepokojące, ale daje nam nowy bodziec do opracowania planu współpracy w zakresie dokumentacji życia lokalnego.

Informacja o planowanym, sformalizowanym porozumieniu w sprawie współpracy bibliotek dolnośląskich nad baza bibliograficzną.

Zgromadzeni zostali zapoznani z treścią dokumentu formalizującego współpracę bibliotek dolnośląskich w zakresie wspólnych działań związanych z tworzeniem bibliografii regionalnej.
Porozumienie zostanie przedstawione dyrektorom bibliotek na VI Forum Bibliotekarzy Dolnośląskich w czerwcu 2014 r. po wcześniejszej prezentacji na temat Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska.

Przyjmowanie propozycji odnośnie tworzenia materiałów metodycznych oraz haseł do lokalnej KHW.
Postulowano opracowanie materiałów metodycznych na temat tworzenia opisów bibliograficznych artykułów poświęconych nagrodom i plebiscytom. Pozostałe propozycje odnośnie materiałów metodycznych i haseł do kartoteki wzorcowej mają zostać nadesłane mailowo do dnia 10.03.2014 r. na adres jgaworska@wbp.wroc.pl lub mnawrocka@wbp.wroc.pl
 
Opracowanie terminarza indywidualnych szkoleń warsztatowych na 2014 r. oraz ich tematyki.
Zaktualizowany terminarz jest dostępny w zakładce.

Omówienie błędów pojawiających się i dotychczas nie poprawionych w bazie bibliograficznej.
Przedstawiono błędy najczęściej powtarzające się w opisach bibliograficznych wprowadzonych do bazy w minionym roku, a mianowicie
  • niepoprawna interpunkcja, niezgpdne z normami stosowanie znaków umownych, brak odstępów lub zbyt dużo odstępów
  • tworzenie opisów bibliograficznych artykułów z serwisów internetowych, które mają charakter efemeryczny
  • tworzenie zbyt ogólnych haseł przedmiotowych geograficznych, złożonych wyłącznie z tematu, bez określników; ze względu na specyfikę bibliografii regionalnej hasła przedmiotowe geograficzne powinny być jak najbardziej precyzyjne
  • brak hasła przedmiotowego geograficznego
  • stosowanie tematów w funkcji określnika
  • tworzenie niepoprawnych haseł przedmiotowych korporatywnych - bez dopowiedzeń z nazwą siedziby, ze skrótami oznaczającymi formę własności
  • stosowanie nazwy miejscowości w funkcji określnika geograficznego, podczas gdy określnikiem geograficznym w JHP BN mogą być jedynie nazwy państw (aktualnie istniejących i historycznych), jednostek większych od państw, takich jak kontynenty i ich części oraz nazwy mórz i oceanów;
  • stosowanie zbyt wielu określników, które nie tworzą logicznie spójnej całości
  • stosowanie tematów i określników usuniętych ze Słownika JHP BN lub uznanych za formy odrzucone


Sprawy różne i/lub dyskusja.
  • Oprócz bieżącej pracy korektorskiej bibliografowie maja obowiązek uporządkowania własnych opisów z błędnie wypełnionym polem 040 do końca 2014 r. W lutym br. odnotowano ponad 60 tysięcy takich rekordów. Nie można ich jednoznacznie przypisać do biblioteki sprawczej. W styczniu przyszłego roku wszystkie źle oznaczone rekordy zostaną usunięte z bazy.
  • Zwrócono uwagę na błąd, który pojawił się w poście Sigla bibliotek stosowane w Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska. Siglum powtarza się w polu 852 a nie w 825. Błąd ten został poprawiony.
  • Bibliotekarze pracujący w systemie MAK zapytali o możliwość korzystania z KHW tworzonego w systemie Aleph. Sugestie w tej sprawie zostaną przekazane po konsultacji z Działem Automatyzacji w pierwszych dniach marca.
  • Wskazano również na rozbieżność między wykazem sigli zamieszczonego w instrukcji Format MARC21 dla potrzeb bibliografii regionalnej, a wykazem umieszczonym na blogu bibliografii regionalnej. Różnice te zostaną wyjaśnione po konsultacji osobą, która opracowała wykaz na potrzeby DZB. O efektach rozmów będziemy informować na bieżąco.
  • Spotkanie sprawozdawczo – wyborcze Komisji ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska odbędzie się 12.03.2014 r. o godzinie 10.00 w sali 22 na II piętrze. Prosimy o niezawodne przybycie wszystkich członków Komisji.

Zakończenie spotkania. 
 
W Dorocznym Spotkaniu Bibliografów Dolnośląskich uczestniczyło 28 bibliotekarzy reprezentujących 18 bibliotek spośród 24 współtworzących Bibliografię Regionalną Dolnego Śląska.