Wyniki ankiety dotyczącej tendencji organizacyjnych w Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska

W dniu 09.01.2014 r. rozesłano do 39 bibliotek publicznych z terenu Dolnego Śląska anonimową ankietę w formie elektronicznej z prośbą o wypełnienie i odesłanie do dnia 17.01.2014 r. Pytania w niej zawarte opracowane zostały przez członków Komisji ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska. Ankieta miała na celu zbadanie tendencji organizacyjnych związanych z tworzeniem bibliografii regionalnej. W terminie odpowiedziało zaledwie 18 bibliotek. Monit dyrekcji DBP spowodował, iż w badaniach ankietowych wzięło udział kolejnych 16 bibliotek a 3 (Pieszyce, Kamienna Góra i Niemcza) placówki poinformowały nas telefonicznie, że nie prowadzą żadnych prac bibliograficznych. Łącznie otrzymaliśmy 34 odpowiedzi w formie ankiet. 2 biblioteki podeszły do sprawy lekceważąco, nie podejmując tematu.


Ankieta zawierała następujące pytania:
1.Czy w bibliotece znajduje się wydzielona organizacyjnie jednostka odpowiedzialna za bibliografię regionalną?
2.Ile osób zajmuje się opracowaniem bibliografii regionalnej?
3.W jakim dziale zatrudniony jest bibliograf?
4.Czy opracowywanie bibliografii jest podstawowym zajęciem bibliografa?
5.Jakie obowiązki wykonuje na co dzień?
6.Jaka jest średnia liczba godzin w miesiącu poświęcona na prace bibliograficzne?
7.W jaki sposób bibliografia regionalna jest udostępniana czytelnikom?
8.Czy czytelnicy korzystają z bazy bibliografii regionalnej?
9.Czy bibliografia regionalna jest wykorzystywana przy udzielaniu informacji przez bibliotekarza innego niż twórca bibliografii?
10.Czy bibliografowie dysponują odpowiednim sprzętem do tworzenia bazy i udzielania właściwej informacji o niej (skaner, komputer itp.)
11.Czy oprócz bazy w ramach DZB istnieją inne źródła informacji bibliograficznej o regionie tworzone przez daną bibliotekę?
12.Czy na stronie internetowej biblioteki istnieje właściwa informacja o bazie bibliograficznej?
13.Czy istnieje potrzeba organizowania dodatkowych szkoleń warsztatowych odnośnie bibliografii regionalnej i na jaki temat?
14.Czy Pan/Pani korzysta z materiałów metodycznych opracowanych przez Komisję ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska?
15.Czy stosuje Pan/Pani ze słownika JHP BN dostępnego on-line?
16.Jak postrzegana jest praca bibliografa i jej efekt końcowy przez przełożonych?
17.Jak postrzegana jest praca bibliografa i jej efekt końcowy przez czytelników?
18.Jak postrzegana jest praca bibliografa i jej efekt końcowy przez samych bibliografów?
19.Co należałoby zrobić aby efektywnie promować bibliografię regionalną?


Na podstawie udzielonych odpowiedzi sformułowano następujące wnioski:
W większości, bo aż 59% dolnośląskich bibliotek nie ma wydzielonej jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za bibliografię regionalną. W ponad połowie bibliotek (56%) opracowaniem zajmuje się jedna osoba, która poświęca na to zajęcie zaledwie 1 do 8 godzin w miesiącu (47%). Aż 94% ankietowanych odpowiedziało, że prace bibliograficzne nie stanowią podstawowego zajęcia bibliografów. 85% respondentów wskazuje na to, że czytelnicy korzystają z bazy bibliograficznej. 53% zaznacza, że czynią to sporadycznie, a 41%, że często. W 74% ankietowanych bibliotek bibliografia regionalna jest wykorzystywana przy udzielaniu informacji przez bibliotekarza innego niż twórca bibliografii. Tylko jedna Biblioteka odpowiedziała, że nie dysponuje odpowiednim sprzętem do tworzenia bazy i udzielania właściwej informacji o niej. 8 bibliotek ma zastrzeżenia co do jakości sprzętu. W 99% bibliotek oprócz bazy w ramach DZB istnieją inne źródła informacji bibliograficznej o regionie. O możliwości korzystania z bazy bibliograficznej czytelnicy na Dolnym Śląsku dowiadują się w 48% na podstawie informacji ustnej, a w 33% ze strony internetowej biblioteki, tylko 13% bibliotek redaguje ulotki informacyjne na ten temat. W 35% bibliotek nie ma właściwej (tzn. zgodnej ze wskazówkami opracowanymi przez Zespół ds. Bibliografii Regionalnej przy ZG SBP) informacji o bazie regionalnej. 90% respondentów wskazuje na potrzebę organizacji dodatkowych szkoleń warsztatowych odnośnie bibliografii regionalnej. Ponad 90% bibliografów korzysta z materiałów metodycznych opracowanych przez Komisję ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska oraz stosuje w codziennej pracy hasła przedmiotowe ze słownika JHP BN dostępnego on-line. Na pytanie jak postrzegana jest praca bibliografa i jej efekt końcowy przez przełożonych żadna z ankietowanych bibliotek nie odpowiedziała, że bardzo dobrze. 38% odpowiedziało, że obojętnie, 35% zadawalająco i 21% dobrze. Trochę inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o postrzeganie bibliografii przez czytelników: 9% respondentów uważa, że praca bibliografów i jej efekt końcowy w ogóle nie jest dostrzegana, 15% jest postrzegana obojętnie, 44% zadawalająco, 24% dobrze i 9% bardzo dobrze. Sami bibliografowie w ponad 50% oceniają swoją pracę jako przyjemną i potrzebną. 6% odbiera ją jako niechciany, narzucony obowiązek. Efektywna promocja bibliografii regionalnej powinna według respondentów wyglądać następująco: organizacja na szeroką skalę edukacji regionalnej dla dzieci i młodzieży, współpraca bibliotek z mediami lokalnymi, zamieszczanie informacji na stronach internetowych różnego typu urzędów i instytucji lokalnych, drukowanie ulotek i plakatów reklamowych.