czwartek, 27 października 2016

Sprawozdanie z XIX Spotkania Komisji ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska (26.10.2016 r.)

W spotkaniu uczestniczyły: Anna Gałkowska (Jelenia Góra), Ewa Kownacka (Świdnica), Grażyna Błażejowska (Legnica), Małgorzata Fitas (Zgorzelec), Joanna Gaworska- Wandas (Wrocław), Elżbieta Kapłon (Wrocław).

Tematem wiodącym była zmiana modelu opracowania zbiorów. W pierwszej części spotkania J. Gaworska-Wandas  i E. Kapłon zdały relację z pobytu na Dniu Otwartym Biblioteki Narodowej, który odbył się 21.10.2016 r. i w całości był poświęcony zmianom w opracowaniu formalnym i rzeczowym zbiorów bibliotecznych. Zmiany te wejdą w życie z dniem 01.01.2017 r.
W kolejnej części spotkania członkowie Komisji ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska analizowali materiały metodyczne zamieszczone w serwisie „Przepisy Katalogowania BN” (link w poście poniżej) oraz na podstawie tekstów tam zamieszczonych rozpoczęli pracę nad przygotowaniem materiałów na potrzeby szkolenia bibliografów dolnośląskich. Opracowane materiały będą opublikowane na blogu Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska w zakładce „Materiały ze szkoleń”.
W związku z powyższym ustalono, że spotkania komisji będą odbywały się raz w miesiącu. Sugerowane terminy: 16 lub 23 listopada, 7 grudnia, 25 stycznia, 15 lutego. Wstępnie ustalono także termin Dorocznego Spotkania Bibliografów Dolnośląskich na dzień 22 lutego 2017 r. Zakłada się, że od marca 2017 r. rozpocznie się cykl zajęć warsztatowych w grupach 5-6 osobowych.

Prace nad budową lokalnej Kartoteki Haseł Wzorcowych zostaną wznowione w marcu 2017 r.